Президент України підписав закон про мораторій на експорт лісо- та пиломатеріалів в необробленому вигляді
Петро Порошенко підписав прийняті ще в квітні зміни до Закону України “Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів” (законопроект №1362), що передбачають ряд новацій у лісопереробній галузі.
Автори законопроекту стверджують, що 70% вирубаного в Україні лісу направляється на експорт як необроблена деревина, а ухвалення закону є необхідним для відновлення лісопереробної галузі та оздоровлення вітчизняної економіки. В пояснювальній записці до законопроекту наголошується, що експорт кругляка невигідний державі ні в економічному, ні в соціальному, ні в природоохоронному аспекті.
Кластер ДОМВ підтримує ініціативу скасування та попередження часто незаконного експорту деревини у круглому вигляді. Проте ухвалення закону про мораторій, в даному форматі, не зможе призвести до комплексного покращення ведення лісового господарства України.
До прикладу, заборона експорту поширюється на лісоматеріали з транспортною вологістю більш як 22%, а отже право на експорт залишається за власниками сушильних камер, які скуповуватимуть сировину і ставатимуть монополістами на ринку. Власники пилорам та сушильних камер, значна частина яких працюють нелегально, щойно отримали преференції, – вони матимуть кращий доступ до більшого обсягу сировини. Отримуючи вищі прибутки та, скоріш за все, не створюючи інноваційної продукції з деревини, вони продовжуватимуть експортувати пиломатеріали.
Окрім того, великі підприємства з автоматизованими лініями обробки деревини матимуть більше шансів на те, щоб скористатись перевагами, які дає мораторій. Натомість малі та середні підприємства без додаткової підтримки навряд чи зможуть оперативно закупити обладнання та створити робочі місця. Тому в результаті ухвалення даного законопроекту, деревообробна промисловість та й лісовий сектор загалом можуть зазнати значних економічних й екологічних втрат, а також скорочення кількості робочих місць, зокрема серед державних лісогосподарських підприємств.
Важливо й те, що відповідно до угоди про асоціацію України з ЄС, жодна зі сторін не повинна запроваджувати будь-які заборони чи обмеження експорту будь-якого товару, що може потягнути за собою симетричні заходи з боку країн Євросоюзу, направлені на продукцію переробки деревини українського виробництва. Відтак негативні наслідки для лісогосподарської і деревообробної галузей можуть стати ще більш масштабними.
Директор Кластеру ДОМВ Володимир Воробей зауважує: «Підтримувати конкурентоспроможність наших деревообробних підприємств потрібно через інструменти підтримки малого та середнього бізнесу, наприклад, такі як ваучери на інновації, підтримку у розробці нових видів продукції і виході на нові ринки та інші цивілізовані методи підтримки галузі – див. Пропозиції Кластера ДОМВ червень 2015 – замість штучних заборон».
Заборона на експорт необробленої деревини – ініціатива, зроблена з добрими намірами, яка, на жаль, не має системного характеру. Невелика додана вартість під час лісозаготівлі лише перерозподілиться у первинну обробку (сушіння та пиляння). Водночас те, що потрібне галузі, – це виробництво готових/кінцевих виробів із високою доданою вартістю (меблі, об’єкти дизайну, конструкційні елементи тощо). Саме виробництво кінцевих виробів, конкурентоспроможних на світових ринках, створює якісні робочі місця, збільшує податкові надходження і підвищує якість життя.
Отже, без наступних кроків, – розробки інструментів підтримки малого та середнього бізнесу, даний закон (заборона експорту) не матиме сталих наслідків. Кластер ДОМВ готовий долучатись до розробки нових та адаптації європейських інструментів підтримки малого бізнесу для деревообробної та меблевої промисловості.