Прозорі лісозаготівлі
Сфера лісового господарства залишається однією з найбільш корумпованих галузей в Україні, проте публічність та активна участь громадськості здатна зменшити корупційні ризики – саме залучення громадськості до перевірок легальності лісозаготівель стало метою проекту “Зменшення рівня корупції у лісовому секторі Львівської області”.
Проект тривав протягом дев’яти місяців (грудень 2015 – серпень 2016 року) на Львівщині, реалізовував Кластер Деревообробки та Меблевого Виробництва за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та Львівської обласної державної адміністрації. Партнерськими організаціями проекту є WWF – Всесвітній фонд природи та Національний лісотехнічний університет України.
Метою проекту зокрема було залучення громадськості до процесу перевірки легальності лісозаготівель на трьох пілотних лісових господарствах Львівської області: Львівському, Стрийському, Славському та апробація напрацьованої в проекті методології. Також завданнями проекту була розробка та поширення набору юридичних інструментів та методичних рекомендацій у боротьбі із корупцією в лісовому секторі для громадських активістів та волонтерів.
Для ефективної та злагодженої співпраці 31 травня 2016 року відбулося підписання Меморандуму про партнерство та співробітництво для зменшення рівня корупційних ризиків у лісовому секторі Львівської області. До підписання Меморандуму окрім партнерів проекту долучились державні органи влади: Львівська обласна державна адміністрація, Львівська обласна рада, Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства та Державна екологічна інспекція у Львівській області.
Волонтери проекту пройшли дводенні теоретичні тренінги, а також практичні тренінги на яких навчалися користуватися спеціалізованими інструментами для перевірки лісозаготівель.
Також волонтери та громадські активісти виїжджали на перевірки пілотних лісових господарств Львівської області. За результатами перевірок лісосік Журавнівського лісництва (Стрийське лісове господарство); Держівського лісництва (Стрийське лісове господарство); Опорецького лісництва (Славське лісове господарство); Винниківського лісництва в межах лісового заказника місцевого значення “Чортова скеля” (Львівське лісове господарство) експертами проекту були проаналізовані результати та підготовлені детальні звіти.
Під час проведення перевірок та для самостійного їх проведення у майбутньому використовувались розроблені в рамках проекту міні-брошури, які є компактною допомогою для громадського активіста чи кожного не байдужого при фіксації лісопорушень та здійснення громадського контролю з протидії нелегальним лісозаготівлям.
10 найбільш типових справ лісопорушень – це документ, який стане корисним для активістів та експертного середовища, під час оцінки ймовірного рівня відповідальності, пов’язаної із здійсненням лісопорушення, а також у випадку участі в судових справах пов’язаних із лісопорушеннями. В ньому міститься опис справ про адміністративні правопорушення, цивільні справи про відшкодування шкоди, спричиненої лісопорушеннями та справи про злочини, які несуть кримінальну відповідальність.
Громадські активісти, що займаються охороною та захистом довкілля дуже часто стикаються з необхідністю звернень до правоохоронних органів з приводу виявлених ними порушень лісового законодавства. Саме тому робоча група проекту підготувала взірці заяв до правоохоронних органів, а також розробила практичні поради щодо процедури повідомлення відповідальних органів про правопорушення. Цей матеріал Ви можете переглянути тут. Розроблена партнером проекту Всесвітнім фондом природи в Україні EcoMap WWF є одним із інструментів для громадського повідомлення про лісопорушення.
Щоб отримати вільний доступ до судових рішень, зокрема у сфері боротьби з лісопорушеннями, а також відслідкувати хід судового процесу, команда проекту підготувала рекомендації щодо механізму доступу до судових рішень.
Задля безперешкодного здійснення громадського контролю в галузі лісового господарства, проектом проаналізовано та підготовлено інфографіку щодо громадського екологічного інспектора, яким здійснюється контроль у галузі збереження природного середовища, описано хто ним може бути, як стати, що для цього потрібно, а також як здійснюється громадський контроль за лісозаготівельною діяльністю.
Вище описані матеріали проекту було передано залученим та заінтересованим сторонам, зокрема Службі безпеки у Львівській області, профільній медіа, молодіжним та туристичним громадським організаціям, офісу FSC в Україні, місцевим громадам, а зусиллями партнерів проекту буде й в подальшому розповсюджуватись через реалізацію проекту “Лісова варта”.
Даний проект є початком до подальших дій громади, небайдужих осіб в інших регіонах України, яких хвилює доля лісу. Напрацьовані ефективні юридичні та методичні інструменти допоможуть швидше виявляти рівень службового зловживання у лісовому господарстві та стимулювати до реагування відповідні органи.