Інвестиції в знання завжди дають найбільший прибуток
14-18 березня 2016 року відбулась поїздка представників українських деревообробних підприємств до Австрії, організована ГО ФОРЗА у партнерстві з Кластером Деревини Штирії в рамках проекту RERAM. Метою поїздки було ознайомлення з організацією деревообробних та меблевих виробництв в цілому, з особливим акцентом на ефективність використання сировинних й енергетичних ресурсів.
Учасники української делегації – власники та керівники підприємств:
- Меблева фабрика «Меблі стиль»
- Меблева фабрика «Геліка»
- ТОВ «Кроквуд»
- ТОВ «Євростандард»
- Ужгородський консалтинговий центр
- ТОВ «Агродерев»
- ТОВ «Інтервудкоммерц»
- Фабрика Вудверк
- ТОВ «Бук-Холдінг»
День 1.
Візит на фабрику вікон Katzbeck запам’ятався учасникам не тільки тому, що це було перше з дев’яти підприємств, які відвідали учасники, але й безкомпромісною якістю вікон (дерево та дерево+алюміній), власним підрозділом підготовки кадрів та своїм «зеленим баченням»: на стрісі головного офісу підприємства 1800 кв.м. фотоелементів, для співробітників організовано прокат електромобілів та електровелосипедів.
Зважаючи на побачене, можна сказати, що успіх фірми тримається на таких стовпах:
- Першокласні технології та якість найвищого рівня
- Надійність, чітке дотримання строків, індивідуальний супровід клієнтів
- Підтримка командного духу співробітників
У м. Гуссінг учасникам показали виняткову будівлю з деревини – навчальні класи сільськогосподарського коледжу та супутні приміщення (коровник, свинарник), зроблені з клеєної деревини. Над окремими приміщеннями – зелені дахи, на противагу великій кількості забудованої території. Те, що з дерева будують не тільки житлові, а й господарські, побутові й комерційні приміщення – стало новинкою (в Австрії 15% будівель з деревини), тому цікаво було ретельно оглянути будівлі. Підхід директора коледжу до будівництва був простий, і, водночас, дуже мудрий: навколо достатньо місцевого ресурсу – деревини, яку можна і потрібно використати для будівництва. Будівля відповідає сучасним стандартам енергоефективності, усі приміщення доступні для людей з обмеженими можливостями. Нова будівля коледжу в 2016 році отримала спеціальну відзнаку за будівництво з дерева.
Наступне підприємство Abalon Hardwood GmbH вразило своїми обсягами – на цьому лісопильному заводі в майже повністю автоматичному режимі переробляється до 100 000 м.куб. бука/рік. Серед своїх переваг завод відзначає наступні: пиломатеріал як кінцева продукція – це обрізний сухий пиломатеріал, з однаковим відсотком вологості. Сортування продукції здійснюється після пропарювання та сушіння і здійснюється за американською системою сортів (SUPERIOR, CABINET, CUSTOM-SHOP, COMMON-SHOP). Це означає, що споживач купує повністю передбачуваний пиломатеріал: незалежно від дати придбання пиломатеріалу, споживач завжди отримує уніфікований матеріал з точки зору вологості, сорту, пакування, кольору пропарювання. Здавалося б, що такі переваги продукції для споживача з нашої точки зору можуть виглядати очевидними, але для покупця створюється маркетинговий ефект особливої вигоди, що вигідно вирізняє підприємство від інших схожих виробництв.
День 2.
Prödl Carpentry вражає своєю організацією виробництва. Тут створюються меблі за індивідуальним замовленням і це одразу відчувається в атмосфері на підприємстві – тут менше автоматизованих операцій, більше творчої та ручної праці. Дизайн-бюро – основний стрижень підприємства. «Простота. Чистота. Якість. Це моя філософія», – каже керуючий компанією Йозеф Прьодл.
Цікаво, що це підприємство входить до мережі підприємств індустріального туризму. По ходу екскурсії, на спеціальних стендах розміщені головні підходи власників до виробництва. До прикладу: Немає жодних компромісів, коли йдеться про точність та якість; Ми діємо відповідно до плану – до останньої деталі. Йозеф Прьодл зазначив, що Prödl – це більше, ніж просто меблі, це стиль оселі. Саме так вони і позиціонуються, і сприймаються споживачем.
Ще одне лісопильне виробництво, яке відвідала група, EHP European Hardwood Production має обсяги переробки буку, дубу, інших твердолистяних порід прибл. 45000 м.куб. на рік, причому 80% експортується. Частину сировини підприємство закуповує від навколишніх країн (Хорватія, Угорщина). Саме питанням закупівлі продукції від українських підприємств і був присвячений круглий стіл, організований Кластером Деревини Штирії та власником EHP European Hardwood Production, головою Асоціації лісопильних підприємств Австрії, паном Польцем. На круглому столі учасники отримали можливість обговорити ринки, пропозиції та попит на деревину у різних частинах світу, а також питання можливої співпраці між підприємствами.
День 3.
Підприємство Kulmer будує дерев’яні будівлі, максимум шість поверхів, житлового та нежитлового призначення (наприклад, офіс метро у Відні, станція гірськолижного підйомника). Тут учасники змогли побачити виробництво легких будівельних конструкцій з клеєної деревини (ялина) та спеціальних запатентованих елементів під назвою Kielsteg: це легкі і міцні дерев’яні будівельні елементи для створення дахів і структурних поверхів з великими прольотами від 5 до 27 м. Елементи Kielsteg складаються зі смуг деревини зверху і знизу, які пов’язані зигзагами фанери або OSB. Ці елементи дозволяють створювати консольні елементи даху та використовувати внутрішні порожнини для прокладки проводів і труб, забезпечуючи при цьому естетичний вигляд дерев’яної балки в інтер’єрі. Ще однією перевагою елементів є те, при встановлені у прольотах більше 5 метрів можна зекономити на несучому каркасі та вітровій фіксації, оскільки саме починаючи з цих довжин використання традиційних дерев’яних клеєних елементів стає економічно невигідним.
Виробництво елементів Kielsteg забезпечується двома спеціальними машинами: складальний верстат Minda виробляє елементи Kielsteg товщиною 228-800 мм і довжиною 17.5-35.0 м. Друга машина – це стругальний верстат, який спеціально призначений для обробки широкого діапазону розмірів елементів Kielsteg. Машина стругає елементи за розміром в один прохід.
Дискусія учасників, вражених масштабами дерев’яних конструкцій, оскільки таких в Україні ще не зустрічали, точилася навколо можливості застосування побачених технологій в Україні. Зійшлися на думці, що, безумовно, будівництво дерев’яних багатоповерхових будівель чи підприємств, це ще, на жаль, не тренд в Україні, однак невдовзі має ним стати, і це вдала ніша для того, хто це відчує і започаткує.
Weitzer Parkett Flooring – виробник паркету в елітному сегменті, свій продукт вони називають «інтелігентним». Вся продукція відрізняється спеціальною технологією пропарювання, лазерним сортуванням ламелей, абсолютно чіткою геометрією. З чотирьох сторін дошка захищена від вологи воском, а сам паркет покривається до 7-ми шарами лаку, що практично виключає подряпини або псування хімікатами. Серед видів паркету цієї компанії – паркет, легкий у догляді, «лікувальний паркет» та «тихий паркет». Компанія позиціонує себе як сімейне підприємство з відповідальним ставленням до навколишнього середовища (виробництво має бути розміщене в регіоні, а не там, де це дешевше, не використовується деревина з тропічних лісів) та до працівників. Weitzer Parkett – це підприємство з довгою історією, де у «руля» зараз 7-ме покоління власників, і керують, здебільшого, жінки.
KAPO – це ще одна компанія з виробництва меблів з акцентом на сучасний дизайн та довговічність продукції. При фарбуванні та лакуванні використовуються виключно водорозчинні фарби, які не містять розчинників та не шкодять навколишньому середовищу. Підприємство працює з 1927 року, і свій успіх бачить у поєднанні традицій з вимогами сучасного споживача. Добре продумана ідея продукту, використання сучасних технологій, високоякісна, часто ручна робота – запорука успіху KAPO.
День 4.
Schloffer furniture.design.development - це підприємство, яке виготовляє комплексні рішення в основному для закладів харчування. Саме це підприємство проектує, виготовляє та обладнує на місці заклади для McDonalds у всьому світі, в т.ч. і в Україні. Для цього компанія на своєму виробництві в Штирії виготовляє меблі, але також має низку місцевих партнерів в кожній країні для постачання елементів декору або оздоблення, яких ретельно відбирає з огляду на можливість їх поставок точно в строк, адже середній час запуску нового кафе McDonalds - три тижні. Учасників вразила комп’ютерна програма, в якій можна відслідкувати все замовлення і окремі його деталі від прийняття рішення про виготовлення до відвантаження.
Із відвідування дев’яти підприємств не можна не відзначити наступні спільні риси, на яких тримається ефективність виробництв:
- Сімейні підприємства з багаторічною історією
- Підтримка свого виробника – практично кожна фірма купляє місцеву сировину, а продукція має знак «Виготовлено в Штирії», «Виготовлено в Австрії»
- В багатьох фірмах – ідеальне зберігання матеріалів, складські операції повністю автоматизовані, а ефективність розкрою й використання матеріалу на паркетному й меблевих виробництвах прагне до 100%: керована комп’ютером машина бере в роботу першочергово обрізки й залишки плити, розміри яких ретельно обліковуються
- Котельні працюють на власних відходах, причому їх рентабельність чітко прораховується: на одній з фірм ми дізнались, що обрізки пиломатеріалів фірма продає, натомість купляє техсировину як паливо для котельні на 30% дешевше, аніж продає обрізки. Далі всю вироблену електроенергію фірма продає у мережу по вигідному зеленому тарифу, а необхідну для своїх потреб кількість закупляє за звичайним нижчим тарифом.
- За виключенням лісопилень, всі фірми працюють за індивідуальним замовленням. Ніхто не ставить перед собою мету отримати довгостроковий контракт на великі обсяги, адже всі розуміють, що у сьогоднішньому світі гнучкість та індивідуальні рішення вирішують все.
Відгуки учасників поїздки:
- Юрій Грига, ТОВ «Кроквуд»: мене вразило, що на фірмі Katzbeck повністю задокументовано 113 виробничих процесів, і всі вони в постійному процесі оптимізації. Надзвичайна організація виробництва незалежно від його автоматизації!
- Андрій Крищук, ТОВ «Євростандарт»: фірми є клієнтозорієнтованими, вони говорять мовою клієнта.
- Ігор Хомик, «Агродерев»: ми часто бачили зволоження цехів, це впливає на якість деревини, я взяв собі це на замітку. Де станок не працює, аспірація закривається, – як наслідок, економія електроенергії.
- Анатолій Шаманський, меблева фабрика «Геліка»: ми бачили серійні виробництва з високим ритмом роботи та підприємства з розміреним ритмом, де є місце для творчості, але у кожного з них є що запозичити.
- Володимир Турчин, ТОВ «Меблі-стиль»: по поверненні додому буду визначатись, чи мені орієнтуватись на індивідуальне, чи на серійне виробництво.
- Ярослав Рокосовик, ТОВ «Інтервудкоммерц»: нам потрібно дбати про майбутні покоління, беручи до уваги досвід австрійський підприємств.
- Артем Пономаренко, Woodwerk: Австрія – гарна країна, і її зовнішня краса – це результат взаємної поваги всіх, хто тут мешкає. Меблеві фірми – це еталон, до якого прагнемо, це візуалізація того, про що мріємо.
Учасники поїздки щиро вдячні представникам Кластеру Деревини Штирії пану Роланду Обервіммеру та пані Евелін Шмідт за добре продуману програму та відмінну організацію поїздки.
Фотографії